Obywatele RP

Do uruchomienia portalu zainspirowały mnie zdarzenia w kampanii wyborczej na Prezydenta RP w br. tj. 2015.

Chaos, nieodpowiedzialność, a przede wszystkim widoczne oderwanie się polityków od społeczeństwa, od rzeczywistości oraz bunt, niezadowolenie, a zarazem nadzieja i oczekiwania, potrzeba rozwiązywania problemów społecznych w sposób sprawiedliwy i zrozumiały.

Sejm Obywatelski jest/ ma być opinią i mądrością Obywateli oraz drogowskazem dla polityków.

3 komentarze do “Obywatele RP

  1. Opisałem kwestię przedsiębiorców. U pracowników mogłoby to działać tak samo. Jeden rodzaj umowy. Zawieram ją z pracodawcą. Pracodawca odprowadza za mnie 33% moich przychodów [oczywiście koszty pracy pomniejszają przychód pracodawcy, nie ma podwójnego opodatkowania przychodu, to zachęca to zatrudniania większej liczby osób]. Jedyna różnica mogłaby polegać na tym, że z tych 33% mojego podatku [jako pracownika], pracodawca może skierować 6% na dowolny cel społeczny, a ja decyduję o 2%.

    Do tego wszystkiego dodałbym bardzo restrykcyjne kontrole skarbowe. Przy tak prostym systemie, karałbym bardzo ostro za oszustwa, przede wszystkim finansowo. Oszukałeś [jako pracodawca lub pracownik]? Płacisz od zarobione złotówki 99%, zamiast 33% i nic nie możesz odprowadzić na cel społeczny. Nie dawałbym jednak kar wyższych nich „czarny” przychód. Nie dołowałbym aż tak przedsiębiorców, po prostu zostawiałbym im za oszustwo tylko 1% ich zarobku.

  2. Witam serdecznie. Przeczytałem propozycję dotyczącą emerytur. Ciekawa koncepcja. Uważam, że dzisiaj sporym problem jest ZUS dla małych firm. Jest to powiązane z emeryturami. Prowadząc firmę chętnie podzielę się z Państwem, zgodnie z zasadą: 33% z przychodu na moje bieżące potrzeby, 33% na rozwój mojej firmy, 33% na wspólny fundusz mojego Państwa. Państwo niech weźmie 33% od każdej mojej złotówki i mądrze to wykorzysta. Ale niech pozwoli mi część z tych 33% pokierować – chciałbym 8% z tego przekazać na dowolny cel społeczny (np. sponsoring sportowy lub pomoc ubogim – podobny mechanizm działa w USA) – czyli realnie Państwo na swoje potrzeby zabrałoby 25%, ale odpadłaby Państwu pomoc socjalna oraz wsparcie sportu – 8% bym kierował na to ja – obowiązkowo, mógłbym dzielić np. na 4 organizacje lub dać wszystko jednej. Gdybym nie zarobił w danym miesiącu nic, to Państwo nie miałoby nic – no mogłoby wziąć np. 50 zł opłaty stałej (zamiast dzisiejszego 1100 zł ZUS). Oczywiście w tym układzie nie mógłbym od moich przychodów odliczać żadnych kosztów. Ten podatek (25%+8%=33%) byłby od PRZYCHODU. Innych podatków od przedsiębiorców bym nie pobierał.

    1. Rolą Państwa jest między innymi wspierać swoich Obywateli (słabszych) jednocześnie nie niszczyć przedsiębiorczych, ale jak to zrobić zachowując równowagę budżetową i społeczną. Może Twoja propozycja jest rozwiązaniem?

Dodaj komentarz