Edukacja i wychowanie

Przyjście na świat dziecka zmienia rodzicom priorytety, przybywa dużo nowych obowiązków. Dziecko to na pewno największy skarb każdego z nas, ale i obowiązek wychowania, wyedukowania i przystosowania do życia, nowego członka społeczności, nowego Obywatela.

Rozwój człowieka „otwartego, myślącego”, kreatywnego, jest nie tylko najlepszą inwestycją w przyszłość, ale obowiązkiem nas dorosłych. To, poza bezpieczeństwem, jest naszym najważniejszym zadaniem. Państwo polskie    wspiera rodziców (Obywateli) i organizuje szkolnictwo.

Pierwsze 3 lata, to przede wszystkim opieka  rodziców, ale też jest instytucja „niani” czy żłobek. Rodzice są wspierani poprzez urlopy macierzyńskie, wychowawcze, zasiłki lub , dofinansowywanie żłobków przez samorządy czy fundusze socjalne u pracodawcy.

W wieku 3 do 6 lat dziecko można oddać do przedszkola, tu jest dobrowolność, ale sugerowałbym, aby dzieci od 5 roku życia do przedszkola chodziły obowiązkowo. Pozwoli to na wyrównanie startu i przygotowanie wszystkich dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole.

Szkoła Powszechna, (3X4), obowiązkowa, tj.:

  • 4 lata podstawówki (od 6 roku do 10) – małe szkoły osiedlowe z klasami do 10 uczniów, blisko domu, wyposażone trochę jak przedszkole, z dobrze przygotowaną kadrą nauczycielską i „lekkim” programem (czytanie, pisanie, liczenie i odkrywanie przyrody i otoczenia, rozwój fizyczny i duchowy). Czy szkoła podstawowa może być radosna i pozytywna dla sześciolatka?;
  • 4 lata gimnazjum (od 10 roku do 14) – szkoły zbiorcze w dzielnicach, gminach z klasami do 15 uczniów i nauczaniem różnych przedmiotów (edukacja i wychowanie);
  • 4 lata liceum (od 14 roku do 18) – szkoły w miastach nastawione na rozwój i przygotowanie młodzieży do dorosłego życia oraz studiowania na wyższych uczelniach. Nauka kończy się obowiązkowo egzaminem maturalnym dla uczniów kończących liceum.

Licealiści po drugim roku dokonują wyboru:

  • dalsza nauka w liceum z założeniem po zakończeniu liceum o dalszej edukacji na wyższych uczelniach;
  • przejście do technikum – 3-lata nauki zawodu (z możliwością podejścia do egzaminu maturalnego) i pójście do pracy lub na studia;
  • przejście do szkoły zawodowej – 2-lata nauki zawodu, rzemiosła i podjęcie pracy.

Dalsza edukacja po ukończeniu szkoły powszechnej jest już dobrowolna. Studia do 25 roku życia są bezpłatne, ale powyżej 25 roku nauka jest na koszt obywatela (odpłatna).

Organizacja studiów jest 3- stopniowa:

I stopień – licencjackie lub inżynierskie;
II stopień – magisterskie;
III stopień – doktoranckie.

Dodaj komentarz