Zasiłki – dla dzieci, młodzieży, bezrobotnych i niezdolnych do pracy

Jak wspieramy Obywateli od ich narodzin do ….

Zasobność Państwa jest funkcją innowacyjności i dynamiki wzrostu gospodarki oraz mądrości i zaangażowania Obywateli. Przedsiębiorczość tworzy miejsca pracy, angażuje innych i w efekcie powstają produkty i usługi, czyniąc nas zasobniejszymi. Tylko aktywni i przedsiębiorczy Obywatele rozwijają Kraj i tworzą jego wielkość.

Nasza aktywność zawodowa zaczyna się w wieku 20-25 lat, a kończy 60-70 roku życia, więc pracujemy ok. 40-45 lat. Jednak nie wszyscy zawsze mogą lub chcą być aktywni czy to:

  • z własnego wyboru;
  • losowych zdarzeń;
  • choroby, niesprawności;

wówczas ich wspieramy poprzez system zasiłków.

Zasiłek dla bezrobotnych i niezdolnych do pracy, renta obywatelska

Obywatele nie mogący znaleźć zatrudnienia (czasowo, czy trwale), a będący w wieku produkcyjnym tj. powyżej 25 roku życia i nie mający jeszcze uprawnień do emerytury obywatelskiej, otrzymują zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek chorobowy (przy chorobie powyżej 30 dni) lub rentę obywatelską, w wysokości 40% minimalnego wynagrodzenia za pracę do 55 roku życia, a powyżej 55 lat, w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W wieku poprodukcyjnym poprzez emeryturę obywatelską, a młodsze?

Zasiłek dla dzieci i młodzieży

Zasiłek wspiera rodziców w wychowaniu i edukacji dzieci oraz umożliwia młodzieży kontynuowanie nauki i osobisty rozwój. Jest uzależniony od wieku i wynosi:

  • do 5 roku życia – 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę (dziś to jest 4300 zł);
  • od 5 roku życia  do 15 lat – 20% minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • od 15 roku życia  do 25 lat – 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dodaj komentarz